2016'nın En İyi Oyuncularını Belirliyoruz!

07.01.2017
2016'ya kimler damga vurdu!


      2016 yılı e-spor için birçok gelişmeye, sürprizlere ve hatta tüm Türkiye olarak gururlandığımız sahnelere ev sahipliği yaptı. Bu sahnelerin başrolü ise tabii ki oyunculardı!

2016 yılı böylece geçip giderken, Türkiye'nin önde gelen isimleri Gamecell Buzz'da, 2016'nın en iyilerini, en vazgeçilmeyen oyuncularını derledi! Peki ya sizin için 2016'nın en iyi oyuncusu kimdi? 

League of Legends


Ferit "wtcn" Karakaya

Mert ''React'' Gül: 2016 yılının parlayan yıldızı efsane bir sezon çıkardı, “rookie” olarak. Sezon sonu en iyi orta koridor ödülünü aldı. Türk orta koridor oyuncusu olarak Koray "Naru" Bıçak’ın tahtını sallıyor gibi.

Kaan “Elwind” Atıcı: Orta koridordan, üst koridora geçiş yaptıktan sonra performans düşüklüğü yaşadı. Hatta 2016 sezonu boyunca kötü performans gösterdi, ta ki Türkiye Büyük Finali’ne kadar. TBF’de çok iyi oynayan Elwind hızını kesmeden Wildcard’da inanılmaz oyunlar sergiledi. Tek başına taşıdığı Fiora oyunları bunun en büyük göstergesi. Aynı şekilde All-Star’da da takımın en iyisiydi.

Furkan "Stomaged" Güngör: Tüm sezon Türkiye’nin en iyi ormancısı denilen Stomaged, TBF finalinde Xerxe’ye karşı tutukluk yaptı. Fakat hala Türkiye’nin en iyi Türk ormancısı olduğunu düşünüyorum.

Koray "Naru" Bıçak: Uzun süre Türkiye’yi domine eden ve 3 TBF kazanmış orta koridor oyuncusu 2016 sezonu boyunca performans düşüklüğünü herkese hissettirdi. TBF finalinde ise Caps’e teslim oldu. Sürekli çalışıp düzelteceğini söylese de All-Star’da beklenen performansı gösteremedi. Ama hala Türkiye’nin vazgeçilmez oyuncuları arasında.

Berkay ''Zeitnot'' Aşıkuzun: Üstün bir mekaniğe sahip nişancı, 2016 sezonunu orta seviye bir oyunla geçirirken, TBF’de SuperMassive’in 2 nişancı arasında değişiklik yapmasına rağmen, Zeitnot karşısında şansları olamamıştı. Oyun içerisinde sadece oyunuyla değil aynı zamanda bilgisiyle takımına çok şey kattığını düşündüğüm bir oyuncu. Kesinlikle hangi takımda oynarsa oynasın, kilit adam.

Yiğit "Marshall" Kırdök

Asım Cihat "fabulous" Karakaya: Fabulous, az kaynakla oyunda çok etki yaratabiliyor ve takım arkadaşlarını kendinden daha fazla ön plana koyabiliyor. Bununla birlikte oyundan düşürülmesi zor bir oyuncu olabiliyor.

Furkan "Stomaged" Güngör: Stomaged, Türkiye'deki diğer ormancılara göre daha agresif bir oyun anlayışına sahip. Bu yüzden benim listemde.

Koray "Naru" Bıçak: Şampiyon havuzu geniş ve stabil performans gösteren bir oyuncu.

Berkay ''Zeitnot'' Aşıkuzun: Oyunu oynamak dışında teorik açıdan da çok çalışan, oyun bilgisi yüksek bir isim.

Mustafa Kemal "Dumbledoge" Gökseloğlu: Dumbledoge'un, Türkiye'deki diğer desteklerden en büyük farkı sorumluluk alabiliyor olması.

Counter Strike: Global Offensive


Berker "gAndhi" Kubat

İsmail Can “XANTARES” Dörtkardeş: Uzun bir süredir Türkiye’nin en iyi oyuncusu olduğu için kurulabilecek en iyi kadroda XANTARES kesinlikle olmalı. Oyun içerisinde aldığı kararlarla, doğru zamanda doğru yerde olma kabiliyeti ile her takımın ihtiyacı olabilecek tarzda bir oyuncu olduğunu söyleyebiliriz.

Buğra “Calyx” Arkın: Calyx ise şu anda Türkiye’nin en iyi plant oyuncusu diyebiliriz. XANTARES, haritada gezerek oynamayı sevdiği için Calyx-XANTARES ikilisi aynı takımda olduğu zaman çok büyük bir güç ortaya çıkacaktır. Çünkü Calyx’in plantteki gücü XANTARES’i fazlasıyla rahatlatacaktır. Bu da XANTARES’in herhangi bir planti Calyx’e bıraktığında kafasında herhangi bir soru işaretini olmasını engeller.

Ahmet “paz” Karahoca: Her ne kadar XANTARES’e benzeyen bir stili olsa da, paz oluşturulan en iyi kadroda kesinlikle yer almalıdır. Her üst düzey takımda paz’a benzer oyuncular görmek mümkün. paz, istediği ivmeyi yakaladığı zaman durdurulamaz bir güç haline gelebiliyor. Ayrıca her türlü göreve ayak uydurabilecek bir yeteneği var. paz’da Calyx gibi sabit oynadığı zamanlarda daha güçlü bir oyuncu olabiliyor. Plantler paz-Calyx ikilisine bırakılırsa CT tarafındaki oyun hakimiyeti çok güçlü olacaktır. XANTARES’in de zamanında gelen yardımları izleyicilere daha istikrarlı bir oyun gösterecektir.

Çağatay “DESPE” Sedef: Defansif oyunundan kolay kolay vazgeçmeyen DESPE, AWP'si ile iyi pozisyon alabildiği için kadroda yer almalıdır.

Engin “MAJ3R” Küpeli: Hem tecrübesi hem de oyuna olan hakimiyeti ile MAJ3R, takımın lideri olmalı. Böyle bir kadroda MAJ3R’in lider olarak yer alması takımın çok daha etkili olmasını sağlayacaktır.

Mert "Reova" Bayrak

Engin “MAJ3R” Küpeli: İlk öncelikle MAJ3R’i seçerdim. Çünkü Türk oyuncu olarak kendisinden daha tecrübeli bir in-game leader olduğunu düşünmüyorum. Kendisi Fransız takımlarında oynamış geçmişi olan bir oyuncu. Bu oyunda in-game leader en çok sorumluluk getiren roldür bana göre. Çünkü bu bir takım oyunu ve takımca hareket etmeyi, stratejileri in-game leader sağlar.

İsmail Can “XANTARES” Dörtkardeş: İkinci olarak XANTARES, tabii ki Türkiye'nin en iyi aimine sahip. Şu anda da bu oyunda zaten dünyaca tanınmış olan XANTARES’i seçerim. Çocukluğundan beri bu oyunu oynaması ve hala istikrarlı bir şekilde çalışması da başarısının devamlılığını gösteriyor zaten. Yani XANTARES için pek bir açıklamaya bile gerek yok aslında. Kendisi HLTV’de bile 1. sırada ve kuşkusuz Türkiye’nin en iyi oyuncusu.

Çağatay “DESPE” Sedef: Soğukkanlılığı ve iyi bir AWP oyuncusu olduğu için DESPE’yi seçtim. Space Soldiers’tan biliyoruz ki zaten birçok turnuvada da, sabit performansıyla kendisini göstermiş bir oyuncu. Ki, kendisini de tebrik etmek lazım. Çünkü şahsen Space Soldiers’ın ilk senesinde performansı bu kadar iyi değildi. Bu demektir ki kendini geliştirdi ve daha da geliştirebilir.

Buğra "Calyx" Arkın: Çünkü kendisinin aimi neredeyse XANTARES kadar iyi bence. Spray ve tecrübe olarak XANTARES’ten iyi olacağını düşünmüyorum şahsen ama bu oyuna dair gerçekten yeteneğe sahip genç bir oyuncu. O da her geçen gün Dark Passage ile katıldığı turnuvalarla kendini daha da geliştiriyor zaten.

Ahmet “paz” Karahoca: Paz’ı da zaten Space Soldiers’tan biliyoruz. İlk katıldığında belki heyecanlıydı alışamadı (herkese olabilecek bir şey) ama kısa sürede takıma ayak uydurmayı sağladı ve artık hemen hemen her oyunda da bunu gösteriyor.

Sinan "jxLs" Sülüoğlu

İsmail Can “XANTARES” Dörtkardeş: XANTARES, Türkiye’nin tartışmasız en iyi oyuncusu. Tepkime süresi ve aimi üst düzey.

Ahmet “paz” Karahoca: XANTERES’ten aşağı kalır bir yanı yok. O da çok güçlü bir aime sahip.

Engin “ngiN” Kor: ngiN'in özelliği, çok iyi “clutch” atması ve çok zeki oynaması.

Buğra "Calyx" Arkın: Çok sağlam aime sahip bir diğer oyuncu. Calyx’eistediğin siteye koy tutsun” denilebilir. IGL olma yolunda çalışırsa, iyi bir IGL olacağını düşünüyorum.

Özgür "w0xic" Eker: AWP'si ile refleksleri iyi olduğu için hızlı ve aktif oyun oynayabiliyor. Bu sebeple seri killer çıkartabiliyor ve oyuna katkısı yüksek oluyor.