Ali Or Yazdı: Zirve Yolunda Yeni Dönem

09.01.2017
Space Soldiers için hedefe bir adım kala


İlk hedefimiz dünyada en iyi 20 takımdan biri olmaktı.” Space Soldiers’ın kurucusu ve CEO’su Bünyamin Aydın, geçtiğimiz Ekim ayında Gosugamers’a verdiği röportajda böyle diyordu. Space Soldiers, hala genç bir takım. Resmi olarak kurulmadan önceki hazırlık periyodunu da sayarsak geçmişleri sadece 2014’e kadar gidiyor. 2014 ve 2015’i belirli bir kadro oturtup uluslararası arenaya çıkmaya çalışarak geçiren takım, 2016’da ilk hedeflerine ulaştı. Özellikle yaz aylarında hltv ve Gosugamers gibi takım sıralamaları en çok kabul görülen iki sitede, ilk 20’deydiler.

2017’ye girdiğimzi günlerde ilk 20’de olmasalar bile, oraya çok yakınlar. Sürekli değişim ve gelişim arayışında olan temsilcimizin 2017’de ilk 20’ye geri dönmesi, hatta daha da yükselmesi sürpriz olmaz. Peki ne oldu da 2015’te haftalık mini turnuvalar ile yerel organizasyonlarda inişli çıkışlı bir grafik çizen Space Soldiers, 2016’da Avrupa Minörü’ne davet alacak konuma geldi? Gelin, inceleyelim.

2015’in başlarında Avrupa’da Space Soldiers’ı bilenlerin sayısı çok azdı fakat yıl boyunca küçük turnuvalarda boy gösteren takım kendini "hardcore" CS: GO fanlarına tanıtmayı başardı. Bunda yıl boyunca Quickshot Arena gibi haftalık turnuvalar ile yerel Balkan şampiyonalarında alınan iyi dereceler önemliydi. Bir Türk takımının Avrupa’da bilinir hale gelmesi büyük bir başarı, fakat 2016’ya girildiğinde takımın gelişimi yavaşlamış, ileriye atılan her adım daha da yavaş gerçekleşmeye başlamıştı.

Space Soldiers’ın en çok takdir edilmesi gereken özelliği bu noktada devreye girdi ve takım “iyi” ile yetinmeyip, daha iyiyi oluşturmak adına kadro değişikliğine gitti. Uluslararası arenaya çıkışta önemli rol alan Cihan “ONLY” Gönek ve Emre “e1” Biçer ile yollar ayrılıyor, Ahmet “paz” Karahoca ve Engin “ngiN” Kor takıma dahil ediliyordu.

Kadro değişikliğinden sonraki ilk iki ay uyum süreci sebebiyle durağan geçse de, Mart ve Nisan ayları gelecek güzel günlerin habercisi olmuştu. Önce Copenhagen Games 2016’da grup ikinciliğinin ardından çeyrek finalde günümüzde Heroic adıyla oynayan SK Gaming'in elenmesiyle elde edilen yarı final, Avrupa’da tüm dikkatleri Space Soldiers’ın üzerine çekti.

Copenhagen Games 2016’dan yaklaşık bir ay sonra, sırasıyla VwS Gaming, HellRaisers, fnatic takası öncesindeki kadrosuyla GODSENT ve dignitas eleyerek finale çıkan takım, Space Soldiers’tı. Finaldeki rakipse final yolunda mağlup edilenlerden çok daha zayıf Team AGG’di. Bu finalden çıkarılan 3-0 gibi net bir skor Space Soldiers’a 10.000$’lık ödülü ve uluslararası saygıyı getiriyordu. Türkler, galiba nihayet İsmailcan “Xantares” Dörtkardeş’in muazzam istatistiklerini başarıya dönüştürmenin yolunu bulmuştu.

Copenhagen Games 2016 ile başlayan sürece kadar oyun planlarını Xantares’i etkisiz hale getirmek üzerine kuran rakipler, artık paz’ı da hesaba katmak durumunda kalıyordu. Xantares’ten kaçan paz’a takılıyor, Space Soldiers fırtına gibi esiyordu. Bu dönemde ngiN’in desteği ikilinin işini kolaylaştırırken Çağatay “DESPE” Sedef, özellikle anti-teröristken defansif AWP oyunuyla SS savunmasını aşılmaz kılıyordu. Üst üste gelen başarılar bir taraftan Space Soldiers’ın sıralamalardaki yeriyle prestijini arttırırken diğer taraftan rakiplerin daha ciddi hazırlanmasına sebep oluyordu.

Bunun sonucu olarak takım Ağustos'a kadar bir duraklama sürecine girdi. Fakat Ağustos ayı takımın tarihindeki en iyi performans gösterdiği aylardan biri olacaktı. Space Soldiers Ağustos'a ASUS ROG Summer 2016 ile başladı. ENCE’in ardından ikinci olarak grubundan çıkan ekibimiz, yarı finalde Millenium ile eşleşti. Fransız ekibi kadrosunda hepimizin yakından tanıdığı Engin “Maj3r” Kupeli’nin yanı sıra günümüzde EnVyUs’ta oynayan Christophe “SIXER” Xia’yı ve LDLC’ye Kevin “Ex6TenZ” Droolans gibi bir efsane tarafından kazandırılan Alexandre “xms” Forté – Valentin “mistou” Balbastro ikilisini barındırıyordu.

Millenium’u 16-13 ve 16-11 ile 2-0 geçen SS, finalde İsveç ekibi Epsilon’a rakip oldu. Epsilon da tıpkı Millenium gibi kadrosunda henüz üst düzey bir takıma transfer olmamış yeteneklere sahipti. Bunların başındaysa fnatic’in yeni oyuncusu Joakim “disco doplan” Gidetun geliyordu. Fakat final daha kolay geçti ve zafer, 2-0 ile Space Soldiers’ın oldu. Xantares ve arkadaşları, iki harita boyunca toplamda sadece 16 round kaybederek ileriye attıkları adımların ne kadar sağlam olduğunu gözler önüne seriyordu.

Bu zaferden hemen sonra WESG 2016 Türkiye Elemeleri’ne katılan Space Soldiers, beklenildiği gibi kolayca şampiyon olup Orta Doğu ve Afrika Elemeleri’ne katılım hakkı kazandı. Space Soldiers’ın bu süreçte oynadığı altı haritanın sadece ikisinde rakipleri 10 veya daha fazla round kazanabilmişti. Bu, dünyadaki tüm organizatörlere bir mesajdı, “Space Soldiers, artık yerel elemelerin takımı değildir!

Bu mesaj, Space Soldiers’ın bir iddiası değildi, bir gerçekti. Zira, Türkiye Elemeleri’nden hemen sonra gerçekleşen DreamHack Bükreş 2016 Kapalı Elemeleri’ne davet alan 8 takımdan biri, Space Soldiers olmuştu. DeadFox’lu Escape Gaming, kUcheR’lı NokSuKao ve DavCost’lu Spirit ise Açık Elemeler’den geçmek zorunda kalan 8 takımdan sadece üçüydü.

DH Bükreş elemeleri tek bir cümleyle özetlenebilir: "Space Soldiers’ın nefesi yetmedi". Sadece birkaç ay içinde SS öyle bir noktaya gelmişti ki, ilk iki turda Escape Gaming ve dignitas’a karşı alınan galibiyetler artık sürpriz sayılmıyordu. İlk üst düzey turnuvasına katılmak için temsilcimizin önünde tek bir engel kalmıştı, o da henüz SK Gaming’le yollarını ayıran, Danimarkalı Team X. Danimarkalı takımda gla1ve ve valde gibi yetenekleri küresel anlamda kabul gören oyuncular vardı ve Space Soldiers’ı 2-0 ile geçmeyi başardılar. DreamHack Bükreş 2016’nın kapısından dönülmüştü fakat Xantares ve paz’ın sırasıyla 1.22 ve 1.16 ratingleri göz kamaştırmıştı. İki oyuncumuzun altında kalan oyunculardan bazılarını sayarsak, Space Soldiers’ın potansiyelini daha iyi anlayabiliriz: gla1ve, disco doplan, Zero, k0nfig, Magiskb0y, mou, bondik, DeadFox... Bu oyuncuların hepsi turnuva boyunca Xantares ve paz’dan kötü performans göstermişti ve yine bu oyuncuların hepsi ELEAGUE Majör’de yer alacak. Üzerinden aylar geçtikten sonra baktığımızda aslında yapılması gereken Ağustos'ta belliymiş: geçmişteki doğru kararları tekrarlamak, bir kez daha “iyi” ile yetinmeyip daha iyiyi aramak.

Ağustos'u Dark Passage’a karşı kaybedilen tek bir harita dışında kusursuz bir WESG Orta Doğu ve Afrika Elemeleri zaferiyle kapatan Space Soldiers, 2015’te asla favori olamayacağı ekiplere karşı aldığı zaferler sonucu BlasterX INETKOX League 2.liği ve ESWC 2016 yarı finaliyle Kasım'a gelmişti. Geçmişe bakıldığında yaşanan gelişim muazzamdı fakat sanki tarih tekerrür ediyor, gelişim yavaşlıyordu. Takım potansiyeline yaklaşmış gibiydi. Bu dönem toz pembe de değildi üstelik, INETKOX League ve ESWC 2016 dışında katıldığı EPICENTER, ELEAGUE ve DreamHack Winter elemeleri takım için iyi geçmemişti. Türkiye CS: GO’sunda bir ilk olarak Avrupa Minörü’ne davet alınmıştı. İlk defa bir Türk takımı, bir majöre bu kadar yakındı ancak iyi başlayıp kötü biten Avrupa Minörü, soğuk duş etkisi yarattı. WCA Avrupa Elemeleri’nden ve normal sezonun 3. sırada tamamlanmasına rağmen ESEA Premier playofflarından da sonuç alınamayınca soru işaretleri oluşmaya yavaş yavaş başladı. Ama takımın ulaşabileceği en yüksek nokta bu olmamalıydı, neticede Ekim'de, üç Space Soldiers oyuncusu ve Space Soldiers koçu Canpolat “hardstyle” Yıldıran’ın birer parçası olduğu milli takım, TWC 2016’yı kazanarak Dünya şampiyonu olmuştu. Space Soldiers yönetimi önlerindeki reçeteyi gördü, zor fakat zorunlu kararı verdi: şampiyon milli takım kadrosundan Engin “Maj3r” Kupeli, Tugay “TuGuX” Keskin yerine transfer edildi.

Maj3r zaten muhteşem geçen Ağustos ayının yarısında takımın parçasıydı; toplam bir harita kaybedilen WESG elemeleri maratonunda takım, TuGuX yerine onu kullanmıştı. Maj3r çok tecrübeliydi, Fransa’nın pek çok yeteneğiyle birlikte oynamış, başarılar kazanmıştı. Transferin açıklanmasından önce taraftarların bir kısmı Buğra “Calyx” Arkın’ın transfer edilmesini istiyordu fakat oyuncu profiline bakıldığında Maj3r tam da Space Soldiers’ın aradığı oyuncu. Takım halihazırda Xantares ve paz gibi iki skor makinesine, DESPE gibi defansif olarak her zaman güvenilir bir AWP’ye ve zaman zaman sıkıntılar yaşasa da tartışmasız olarak Türkiye’nin en iyi destek oyuncularından ngiN'e sahip. TuGuX’un yerine gelecek oyuncunun tecrübeli ve liderlik özelliklerine sahip olması elzemdi ve bu profilde, Türkçe konuşabilen en iyi oyuncu -Fatih “gob b” Dayik’in Türkiye’de oynamaya sıcak bakmayacağını düşünürsek- Maj3r’den başkası değil.

2016’nın son ayları bazı taraftarları üzmüş olabilir fakat unutmayın, bunun sebebi yılın ortalarında gelen inanılmaz başarılar. Yılın başında Space Soldiers’ın 2016’yı orta düzey turnuvalarda bir ikincilik, bir yarı final, son turda elenilen büyük turnuva elemeleri ve davet alınan bir Avrupa Minörü ile tamamlayacağını hangimiz düşünebilirdik? Space Soldiers, 8 Ocak 2017 itibariyle hltv sıralamalarında 37., Gosugamers sıralamarında ise 28. sırada ki bu son 1-2 aydaki durgunluğun sonucu. Hafta içi WESG Global Finalleri başlıyor ve Maj3r ile uyum sorunu yaşamayacak bir Space Soldiers; grubundan rahatlıkla çıkacaktır. 2016’dan daha iyi bir 2017 Space Soldiers’ı bekliyor fakat takımın CEO’su Bünyamin Aydın’ın sözleriyle “Türkiye’den çıkıp, ilk 5’e girebilecek bir takımın öyküsü olmak” için son bir hamle gerekebilir. Açık konuşmak gerekirse; Xantares ve paz’ın kill potansiyeline ngiN’in desteğini, DESPE’nin defansif AWP’sini ekleyince ve bu dörtlü Maj3r tarafından yönetildiğinde Space Soldiers’ı DreamHack ve ESL gibi organizatörlerin büyük çaplı turnuvalarında görebiliriz. Ancak iş bir adım daha atıp bu turnuvaları kazanmaya, majörlere katılmaya geldiğinde AWP’nizin hem CT tarafında muazzam savunma yapması fakat hem de T oynarken agresif olarak kill alması gerekir. Aynı şekilde, yıldız oyuncularınızın kill almasına inanılmaz düzeyde yardımcı olan destek oyuncunuzun yıldızlarınızdan biri tutuk kaldığında onun yerini doldurması gerekebilir.

Fnatic tüm turnuvaları domine ederken flusha tutuk kaldığında agresif oyunuyla JW kill alıyor, olofmeister gününde olmadığında Krimz maç kazandırıyordu. Space Soldiers’ın da evrilmesi gereken nokta bu. Xantares ve paz ikilisinde flusha – olofmeister ikilisinin yansımasını, Maj3r’de ise pronax’in tecrübesiyle oyun içi liderliğini buldular. Umalım, kalan parçalar da gelişimlerine devam eder ve tarih tekerrür etmek zorunda kalmaz, neticede yeni bir oyuncu takıma adapte olana kadar geçecek birkaç ay, göründüğünden çok daha uzun ve önemli.

Yazar: Ali Or @MaxxieCSGO